Advertisement

Variációk raviolira

5 gyors recept raviolival

ravioli con tartufo nero

 

Már a legtöbb élelmiszerboltban megvásárolhatjuk vagy  akár otthon is elkészíthetjük a népszerű olasz töltött tésztát a raviolit. Ha nem vagyunk az olasz konyha elkötelezett hívei, akkor ezt a töltött tésztát, jó magyarosan esszük, azaz megszórjuk sajttal, esetleg tejfölt vagy sült szalonnát is teszünk rá, és már megy is a pocakba. Nincs ezzel semmi baj, így is nagyon finom.

Az olaszok azonban ennél rafináltabbak. A magyar konyhától eltérően, amikor bármilyen tésztaféleséget fogyasztanak mindig a tészta a főszereplő. A mártás, a töltelék, csak egy hozzáadott plusz, ami kiemeli, fokozza az ízét. Ennek köszönhetően, az olasz tészták többsége nem úszik mártásokban, hanem csak tesznek rá néhány kanállal. Laikusnak talán úgy tűnhet, mintha sajnálnák róla a mártást, de nem így van, ott ez a szokás.

A ravioli egy igen hálás tészta. Ha kész töltött tésztát veszünk, akkor 10-20 perces konyhai munkával már olyan ételt varázsolhatunk az asztalra, amivel  magunkat és a családot is elkápráztathtjuk. Ráadásul remekül variálható, hiszen többféle töltelékkel készítik.

A legnépszerűbbek a spenótos- túrós, a darált húsos, a rákos, a halas, a gombás, a gorgonzolás, és a túrós- diós verzió. A raviolit ehetjük egyszerűen megfőzve, vajjal vagy olajjal és sajttal ízesítve. Aki variálni szeretné, próbálkozhat különböző mártásokkal. A következőkben 5 olyan eredeti, olasz elkészítési módot ajánlok, amit egy magyar konyhában is mindenféle extra nyersanyag nélkül is elkészíthető.

  1. Raviolival gazdagíthatjuk vagy újrahasznosíthatjuk a húslevest, zöldséglevest. Nincs más teendők, mint a tésztát főzési idejének megfelelően húslevesben megfőzzük és a levessel együtt az asztalra varázsoljuk. Igazi téli, átmelegítő egytálétel. Ha szeretjük, tálaláskor megszórhatjuk frissen vágott, petrezselyemmel, snidlinggel vagy parmezán sajttal. A legjobb, hússal töltött raviolit használni erre a célra.
  2. Paradicsommártással a gyerekek kedvence. Készíthetjük friss paradicsomból, hámozott konzerv paradicsomból vagy paradicsompüréből. 2-3 evőkanál olívaolajon megpirítunk egy kis fej hagymát és egy gerezd fokhagymát. A fokhagymát nem törjük meg csak a kezünkkel vagy egy késsel megroppantjuk. Az aranyszínűvé vált fokhagymát kivesszük a serpenyőből, majd hozzákeverünk 2 dl paradicsompürét, vagy 5-6 hámozott, apróra vágott paradicsomot, és 2-3 kézzel kettétépet bazsalikom levelet. 5-10 percig főzzük, ízlésünknek megfelelően sózzuk, borsozzuk.
    Tálalás: a tányérra teszünk 1-2 kanál mártást, erre szervírozzuk a tésztát, majd a tésztára ismét teszünk egy keveset a paradicsommártásból. Sajttal megszórva tálaljuk.
  3. Vajjal és zsályával: az egyik legegyszerűbb és egyben az egyik legfinomabb módja a ravioli elkészítésének. Egy serpenyőben megolvasztunk személyenként 2 dkg vajat, majd hozzáadunk szintén személyenként egy nagyobb zsályalevelet. A vajat és a zsályát 1-2 percig mérsékelt tűzön pirítjuk. 2-3 perc után hozzátesszük a tésztát, jól összekeverjük és parmezánnal vagy bármilyen keményebb sajttal megszórva tálaljuk. Ideális az összes ravioli típushoz.
  4. Tejszínes gombamártással: 200 g gombát (ha van erdei gombánk, azt használjuk) megtisztítunk és 20 g petrezselyemmel együtt apróra vágjuk. 3 evőkanál vajat megolvasztunk, beletesszük a gombát, a petrezselymet és addig főzzük, amíg a gomba megpuhul. Hozzáöntünk 100 ml tejszínt, sózzuk, borsozzuk és amikor a serpenyő tartalma kellemes krémszerű állagot öltött, összekeverjük a raviolival. Tálaláskor megszórhatjuk friss petrezselyemmel.clip_image001
  5. Milánói módra, azaz sáfránnyal: vágjunk apróra egy kisebb fej hagymát, egy szál sárgarépát és egy zellerszárat. Egy serpenyőben 2 diónyi vajat megolvasztunk, rátesszük a zöldségeket, majd kevergetve addig sütjük, amíg megpuhulnak. Hozzáadunk 20 dkg zöldborsót és 0,5 dl vízzel vagy zöldséglevessel elkevert sáfrányt. Sózzuk, borsozzuk 5-10 perc alatt készre főzzük, majd összekeverjük a tésztával. Tálaláskor megszórjuk sajttal.
    clip_image001[5]

Etikett és ravioli: a raviolit mélytányérban szervírozzuk és villával fogyasztjuk! Ha nagyobb formájú raviolival hozott össze a sors bennünket, akkor villával – nem késsel- vágjuk két vagy három fele. Mindig csak akkora mennyiségű tésztát tegyünk a villára, amit kényelmesen be tudunk kapni.

    Megjegyzés küldése

    1 Megjegyzések

    1. Szeretettel üdvözöllek! 8 évet éltem Olaszországban, s volt lehetőségem háznál Bologniában, Nápolyban, s egy család éttermében Avezzanoban itáliai gasztronómiát tanulgatni. Nagyon örvendek ennek a blognak, mert nagyon sok mindent el is felejtettem, alig készítettem akkor még ifjúi meggondolatlanságomban jegyzeteket, de egy biztos, hogy a hazai ízek mellett az itáliai aromák, az azokhoz kapcsolódó élmények, emlékek, életérzések mindig megtalálnak, amikor olasz ételek kerülnek az asztalomra. Köszönöm szépen ezt az értékes, színvonalas, nagyon szuper blogot! Használni fogom, s mindig is tisztelettel gondolok Rád, aki felelevenít sok-sok csodát a számomra. Áldás!

      VálaszTörlés